Úvaha do soutěže „Komenský a my“

2. února 2013 v 19:01 | Abigail Osbourne |  Literární soutěže

Téma: Člověk a masky v něm

Každý člověk se za něco schovává. Mnoho chytrých knih nám ukazuje nejrůznější cesty k poznání člověka, ale pravda je taková, že žádná kniha nám to objasnit nemůže. Psychologové a vědci si nad poznáním a podstatou člověka lámou hlavu už od nepaměti.
Skoro každý, koho potkáváme, pobíhá po světě se svým pravým já schovaným za maskou, zkouší za ni skrýt své záměry a nedostatky, usiluje se skrze přetvářku přizpůsobit společenským normám.

Neměli bysme vždy vycházet z toho, že člověk za maskou je prostě pravým opakem toho, co předvádí svým maskováním. Samozřejmě, je to často tento případ; přesto se musíme vždy ptát, co by mohlo být cílem maskování. Zakrytí nedostatků, o nichž si myslíme, že je máme? Strach ukázat, kým ve skutečnosti jsme? Nebo si jen hrajeme na někoho lepšího? Vždyť kdo může posuzovat, kdo je lepší a kdo horší? Snad jen Bůh.


Následně byste se měli sami sebe ptát: Kdo a co se ve skutečnosti ukrývá za maskou? Které chyby a úmysly má maska schovat, které nedostatky kompenzovat? Někdy je těžké všímat si dostatečně lidí kolem sebe. Pak se může snadno stát, že si nevšimneme, že se někdo kdo je nám blízký, schoval za masku. Že se bojí nebo nechce ukázat své pravé já. A to je smutné.

Už jako děti se učíme, že nám přísluší určité role a že je lépe se podrobit odpovídajícím konvencím, normám a cílovým představám. Takže hrajeme též, účinkujeme v našich rolích na jevišti života a předvádíme podle potřeby horlivého žáčka nebo odvážného dobrodruha, něžného milence nebo světaznalého playboye. Každý ví, že by tak nemělo být. Ale někdy je prostě snazší schovat se za masku někoho jiného. Každý z nás to ve skutečnosti dělá. Nebo… alespoň to někdy zkusil.

Může se také stát, že se za masku, kterou jsme si vytvořili, schováme tak důkladně, že už ani my sami nevíme, kým jsme byli, než jsme se za ní schovali. Nevíme, kým jsme ve skutečnosti teď.

Ale přiznejme si, že život bez masek by byl tak nějak nudný. Já osobně si ho neumím představit. Možná, že by byl lepší, ale podle mě by vypadal jen jako parodie na nějaký z utopických románů. Život by byl na nic bez masek, které nosíme místo tváře a tvářích které máme místo masky.

Abigail Osbourne
(vyhlášení dosud neproběhlo)
Člověk je nejméně sebou samým. Dej mu masku a poví pravdu.
- Oscar Wilde
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 HappyClaire HappyClaire | Web | 12. února 2013 v 16:09 | Reagovat

Ahoj. Nechceš se zapsat do soutěže o nejlepší povídku?
http://slunecnemyslenky.blog.cz/1302/soutez-o-nejlepsi-povidku

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama